Zpět na témata, kterými se zabývám

Bydlení

Podpora státu v oblasti bydlení pro mladé i střední třídu je téměř nulová. Všechny dotace jsou směřovány zejména na formy sociálního bydlení.

Dřevěná figurka představující dům

V dnešní době, kdy na hypotéky nedosáhne už ani střední třída, to považuji za velkou chybu.

Stát i obce by měly podpořit formy vlastnického bydlení (já preferuji družstevní), při kterém podpoří občany nevlastnící nemovitost a přihlásí se v obci k trvalému pobytu, aby si mohli na jejím území pořídit vlastní bydlení formou podílu v bytovém družstvu.

V rámci města Brna mám v gesci bydlení a vnímám, že je ho naprostý nedostatek. Ceny bytů i nájmů jsou neúměrně vysoké. Je to z důvodu, že byť developeři staví stále nové a nové byty, tak tyto slouží jako investice, které uchovávají hodnotu financí a kupují si je lidé, kteří už několik nemovitostí vlastní.

Dalším důvodem je také více než 70 tisíc studentů, kteří v Brně přes týden bydlí a na kolejích nemají dostatek ubytovacích kapacit a zhodnocují majitelům pronajímané byty. Mladí pracující lidé i rodiny s dětmi se nám stěhují za hranice města Brna, kde je bydlení finančně dostupnější.

Pro Brno to má zejména dva velmi negativní efekty. Jeden je, že příjem obcí v ČR z rozpočtového určení daní je závislý na trvale žijících obyvatelích. A byť se zde staví ročně několik tisíc bytů, tak počet trvale žijících nenarůstá (studenti ani zahraniční stážisté se k trvalému pobytu nenahlásí). Brno tím přichází o miliardy ze státního rozpočtu (za jednoho trvale žijícího občana dostane město cca 33 tisíc Kč ročně).

Druhým závažným efektem, který vyplývá z aktuální bytové situace je, že i když se lidé stěhují za hranice Brna do okolních obcí, tak denně přijíždí zpátky do Brna za prací, kulturou, sportem či vzděláním více než 150 tisíc lidí, což je pro město obrovská, nejenom dopravní zátěž.