
Svobodných a bezdětných lidí ve společnosti přibývá a často musí řešit problémy s bydlením, jehož cena bohužel stále roste. Nejinak je tomu i v městě Brně. Magistrát se proto rozhodl na palčivou situaci reagovat a nabízí „single“ obyvatelům druhého největšího města v republice menší startovací byty, ve kterých budou moci zůstat až do svých čtyřiceti let.
„Brno nabízí mladým lidem spoustu možností, od pestrých a perspektivních pracovních příležitostí po bohaté volnočasové vyžití. Přesto se nám ale spousta mladých lidí posouvá za hranice Brna, protože si bydlení tady nemůžou dovolit. Tento trend chceme zvrátit a už léta je podporujeme formou startovacího bydlení. Je ale načase si uvědomit, že dnešní generace dvacátníků a třicátníků není zdaleka tvořena jen páry a rodinami, ale že se v ní silně formuje skupina singles. Není důvod, proč by město mělo o tuto ekonomicky silnou skupinu přicházet. Myslím, že dnešní rozhodnutí zastupitelstva je v kontextu České republiky průkopnické a že ukazuje, že město myslí na mladé lidi a chápe jejich potřeby,“ uvedla náměstkyně pro bydlení Karin Podivinská.
Jednotlivci budou moci nově žádat o byty s podlahovou plochou do 40 m2. Zájemci budou muset splňovat několik podmínek stanovených městem: čistý měsíční příjem nesmí být vyšší než průměrná hrubá mzda. Zároveň ale nesmí být nižší než její polovina. Pokud bude zájemců více než je k dispozici startovacích bytů, o novém nájemníkovi rozhodne los. Nájemní smlouva se bude uzavírat na tři roky s možností opakovaného dvouletého prodloužení. Nejdéle však zůstane v platnosti do 40 let nájemce.
Byty bez sociální podpory postupně zaniknou
Brněnské zastupitelstvo také rozhodlo změnilo status sociálního bytu. Až do současnosti existovaly dvě kategorie – s komplexní sociální podporou a bez této podpory. Druhá varianta rozhodnutím zastupitelstva zaniká.
„Zhruba u třetiny lidí, kteří využívali sociální bydlení, bylo při uzavírání nájemních smluv vyhodnoceno, že sociální podporu nepotřebují. Při prodlužování smluv budeme proto status jejich bytu měnit ze sociálního na běžný obecní. Do budoucna to máme takto v úmyslu i u bytů se sociální podporou – jakmile se nájemce stabilizuje a nebude nadále potřebovat sociální podporu, umožníme mu v bytě setrvat jako v běžném obecním bytě. Zároveň se zavazujeme, že počet sociálních bytů s komplexní sociální podporou tímto způsobem neklesne pod 200. Status sociálního bytu je udělován v celoměstském zájmu běžným obecním bytům v rámci různých projektů, do kterých město vstupuje, jako je například Critical Time Intervention. Zároveň jsou sociální byty zamýšlenou součástí plánů na rekonstrukce nebo výstavby bytových domů,“ doplnila Podivinská.